Wstąp do nas

WSTĄP DO NASZEGO PUŁKU

Zapraszamy wszystkich Panów w wieku od 16 lat do wstąpienia w szeregi Ochotniczego Szwadronu 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

To najstarszy pułk kawalerii w historii odrodzonej Polski. Jeszcze jako 1 Pułk Ułanów Legionów Polskich, jako pierwszy wmaszerował na tereny Królestwa Polskiego, na czele I Brygady. Dziedziczy on tradycje 1 Pułku Szwoleżerów - Lansjerów Gwardii Cesarskiej i od momentu powstania był najbardziej elitarnym oddziałem polskiej kawalerii.

Szwadron Ochotniczy także z dumą wpisuje się w te tradycje - Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej zrzesza ludzi, którzy jeszcze w czasach PRLu walczyli o wskrzeszenie tradycji kawaleryjskich i związanego z nimi ducha narodowego. To dzięki niemu w 2000 roku powstał Szwadron Reprezentacyjny Wojska Polskiego, pierwszy oddział wojskowej kawalerii w wolnej Polsce.

Od teraz te tradycje możemy dalej budować wspólnie!

Służba szwoleżerska rozpoczyna się od okresu przygotowawczego: w jego trakcie rekruci uczą się jazdy konnej, musztry pieszej, władania bronią białą i palną, a także poznają wiedzę teoretyczną, na czele z historią Pułku. Szkolenie wieńczą egzaminy - po ich zdaniu otrzymują stopień szwoleżera i prawo do noszenia munduru i barw 1 Pułku Szwoleżerów.

Wstępując w nasze szeregi, nie trzeba umieć jeździć konno, ani mieć za sobą wojskowego przeszkolenia. Wszystkiego nauczamy od zera, niezbędna jest tylko determinacja i wytrwałość!

© 2024 Ochotniczy Szwadron Kawalerii 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.